Nové projekty a nové byty. Praha 3 se díky nim proměňuje v městskou část, která je stále více přitažlivější pro bydlení jak rodin, tak párů a jednotlivců. Svou pozitivní roli sehrává i rozvíjející se společenský život a zájem radnice o celkovou pohodovou atmosféru. Intenzivní investice do novostaveb doprovázené budováním odpovídající infrastruktury, spolu s rekonstrukcí historicky hodnotných budov navíc slibují této městské části skutečně zajímavou budoucnost

Nejde jen o byty. Praha 3 pomáhá k pozitivnímu rozvoji celé městské části

V Praze 3 se nachází hned několik zajímavých částí se svébytnou atmosférou. Veškeré současné nabídky plní většinu představ o nejlepším bydlení a to i s ohledem na individuální potřeby.

Jedním z důkazů může být projekt radnice Prahy 3 Lepší trojka, který se pomocí online komunikace s veřejností snaží napravit vše co v minulosti bylo zanedbáno. Mezi jednotlivé témata patří:

  • Čistota – na internetových stránkách zaměřených výhradně na tuto problematiku lze nahlásit jakýkoliv problém od nepořádku kolem kontejnerů, černých skládek až po nefunkční veřejné osvětlení nebo chybějící sáčky na psí exkrementy.
  • Antigraffiti – dostupný formulář umožňuje nahlásit nelegální poškození budov, které je následně řešeno profesionálním vyčištěním.
  • Komunikace s rezidenty – internetový i tištěný zpravodaj nebo blog Prahy 3 velmi individuálním způsobem komunikuje s obyvateli a působí dojmem intenzivního zájmu o jejich názory i problémy.

Velkou výhodou této části velkoměsta je dopravní dostupnost MHD, která by měla být ještě v budoucnu navíc podpořena výstavbou trasy D pražského metra.

Všechny tyto aspekty a nové projekty lákají investory a firmy, které tak dělají Prahu 3 zajímavou i pro své pracovní příležitosti.

Projekty budoucnosti

Developerské projekty rostou v dnešní době jako houby po dešti a naštěstí už je přáno víc bytům než kancelářím. Některé komplexní návrhy řešení celých částí Prahy 3nabízejí většinu služeb potřebných pro plnohodnotný a pohodlný život.

Podle dostupný plánů jednotlivých investorů, o jejichž nabídky teď Praha 3 nemá nouzi, by měl být například Žižkov v blízké budoucnosti moderním, zeleným místem, ideálním právě pro bydlení.

Futuristické projekty v režii mladých talentů

O originalitu zřejmě také nebude nouze. Většina investorů vypisuje velké architektonické soutěže, jejichž účelem je objevit mladé a nebojácné talenty. Příkladem může být projekt, který má nahradit areál bývalého Telecomu na Olšanské ulici.

V současnosti je na trhu s nemovitostmi v této oblasti značná konkurence, která umožňuje vybírat si podle vlastních představ i možností.

Vinohrady nebo Žižkov

Když se řekne Praha 3, většina si vybaví právě Žižkov. Tuto v minulosti nepříliš lichotivě hodnocenou část, která se ale po vzoru Karlína neustále mění k lepšímu, najdeme nejčastěji mezi současnými nabídkami. Na pomyslném druhém místě jsou Vinohrady, tedy jejich část.

Mezi oblasti očekávající nové obyvatele patří:

  • Jana Želivského – na území Nákladového nádraží Žižkov by mělo vzniknout 2 500 bytových jednotek
  • Malešická – 450 bytů vznikne pod taktovkou nizozemského studia
  • Vackov – byty v blízkosti Židovské pece nabídnou přírodu i krásný výhled
  • Olšanská – již zmíněný projekt by měl být ukázkou nového přístupu k bydlení

Nové se starým duchem

Nové je většinou symbolem lepšího, ale zrekonstruované, historicky hodnotné budovy mohou mít neobyčejné kouzlo. Součástí architektonického projektu je také většinou okolní prostředí, někdy i s novou infrastrukturou.

Výhoda takového bytu je atmosféra, kterou nepochybně staré budovy mají. Jejich technické parametry staré stavby jsou zase často synonymum pro dobrou akustiku a tudíž slibují méně sousedů na doslech.

Praha 3 se začíná rýsovat jako lukrativní rezidenční oblast. Většina nových bytů má terasy či předzahrádky a krásný výhled natočený tím správným směrem.

Koupili byste si byt v některé části Prahy 3? Co jsou pro vás důležité aspekty ideálního prostředí na bydlení? Napjatě čekáme na vaše názory v komentářích.

Martin Lorenc