Možná by se mohlo zdát, že novorozenec potřebuje hlavně co nejvíce vybavení a zařízení ze specializovaných obchodů s baby výrobky, zavinovačky nebo hnízdečka.

Ano, maminky velmi rády nakupují a podléhají možnostem mít pro své miminko připraveny ty nejnovější vynálezy. Souhlasíme; je dobré mít vše připravené. Nezapomínejte ale také na sebe, na pozitivní atmosféru domova a na staletí ověřené metody pro dobrou náladu vašeho miminka. 

Vyrovnaní rodiče

A to v první řadě. Miminko totiž často přebírá náladu, která panuje okolo. Pokud kolem něj poletuje věčně nervózní maminka, která svými pocity znervózňuje i novopečeného tatínka, věřte, že to bude mít dopad i na náladu miminka. Zkuste se proto uklidnit, povznést se nad situaci a miminka si spíše každou minutu užívat, dokud je malé a roztomilé. 

Kvalitní spánek

Výbavu pro pohodlný spánek miminka si maminky připravují dlouho před porodem. Postýlka se pořizuje buď nová, nebo se dědí z generace na generaci ta původní. Ať plánujete kteroukoliv z nich, vždy do ní vybírejte novou matraci. Stará matrace může být plná alergenů (prachu, roztočů) a těmi jistě miminko nechcete zatěžovat hned od začátku. Postýlku doporučujeme vybavit například setem do postýlky, který může být složen z:

 • hnízdečka
 • polštářku bez výplně
 • peřinky
 • zavinovačky nebo hnízdečka
 • mantinelů
 • moskytiéry
 • kapsáře na postýlku

Plánujete miminko nosit?

Některé maminky si velmi oblíbily nošení miminek. Je to velmi pohodlné ve chvílích, kdy potřebujete mít volné ruce, nebo by vám kočárek mohl kvůli terénu nebo cestování překážet. Nošení dětí má takéřadu pozitiv jak pro maminku, tak pro miminko:

 • Kontakt matky s dítětem – klidnější miminko
 • Menší riziko koliky díky skrčeným nožičkám
 • Pozitivní vliv na kojení
 • Podpora celkově lepšího vývoje miminka

Výběr nosítka ale pečlivě zvažte. Volte raději ta ergonomická. Některé druhy nosítek totiž mohou ohrozit například správný vývoj páteře u miminka. My doporučujeme například šátek. V něm se miminko nádherně uvelebí, nošení je pohodlné a barevné šátky maminkám vážně sluší. 

Kojení

Ano, věčně omílané téma kojení je stále aktuální. Kojení je pro novorozence a miminko do dvou let ta nejlepší strava. Bohužel ne všem ženám se tato přirozená lidská schopnost daří. Doporučujeme se na kojení předem připravit, nemít z něj obavy a věřit si. Není nic příjemnějšího, než spokojené vrnící miminko, které si může dopřát koktejl vitaminů, minerálů a protilátek na míru přímo od maminky. 

Pobyt venku

Čerstvý vzduch je samozřejmě potřebný a zdraví prospěšný naprosto pro každého. A i pro miminko. Pokud je miminko zdravotně v pořádku, může již po týdnu vesele v kočárku nasávat čerstvý vzduch. Pro pobyt venku v zimním období doporučujeme pořídit kvalitní venkovní fusak do kočárku, který bude vyhovovat i nízkým teplotám. 

Péči a lásku

Pozornost a péči, kterou věnujete vašemu miminku během prvních let života, vám jistě v dospělosti vrátí. Velmi důležité jsou hlavně první chvíle po porodu, kdy se miminko s maminkou sžívá. Pokud vás porod teprve čeká, zajistěte si, aby vám miminko předali okamžitě po porodu. Bezprostřední předání a dotek s matčinou kůží dokáže totiž zázraky. 

Zábavu a podněty

Ano, i to nejmenší miminko potřebuje kromě blízkosti mámy také co nejvíce vnějších podnětů. Jenom díky nim se totiž vyvíjí jeho mozek a trénují smysly. Miminka milují barevné hračky, zaujmete je jistě velmi kontrastními barvami. Zaměstnávejte nejen zrak miminka. Jeho uši si moc rády poslechnou třeba příjemnou písničku nebo pohádku. Nezapomínejme také na doteky. Moderní jsou v dnešní například masáže miminek, na které se můžete připravit ještě před porodem.

A jaké zkušenosti máte s příchodem miminka na svět vy? Panovala u vás nervozita, a nebo jste byli schopni svoji novou rodičovskou roli zvládat bez negativních emocí? Pochlubte se nám do našich novorozeneckých komentářů!

Martin Lorenc