Sháníte v Ostravě pronájem bytu? Pak vás jistě bude zajímat, jaká je aktuální situace na zdejším realitním trhu, a to především s ohledem na nabídku. Důležitá pro vás bude nejspíš také úroveň činží, které vlastníci nemovitostí požadují. Hlavní trendy, k nimž patří dočasná stagnace nájemného či rostoucí ceny nemovitostí, jsou patrné napříč republikou a nevyhnuly se ani největšímu městu severní Moravy. Pokud jde ale o šíři nabídky, ta je na současné poměry ve srovnání s celou řadou dalších regionů velice slušná. Při pátrání napříč realitními portály můžete objevit více než 6 stovek nájemních bytů! Kdo se na trhu s bydlením alespoň trochu orientuje, jistě vám potvrdí, že jde o číslo poměrně vysoké. Co to znamená pro vás? Že si určitě vyberete! Jen buďte opatrní, protože jsme jen lidé a děláme chyby. Zdaleka ne každý majitel totiž musí jednat férově! Na co byste si měli dát pozor? Čeho se rozhodně vyvarovat?

 

Chcete si v Ostravě pronajmout byt?

Moravská Ostrava, Poruba nebo Zábřeh, ale i další části severomoravské metropole. Všude tam je momentálně k mání až překvapivé množství nájemních bytů. Stěhujete se do města a hledáte střechu nad hlavou? Na vlastní nemovitost nemáte dostatek peněz? O hypotéce vzhledem k rychle rostoucím úrokům raději neuvažujete? Pak vám nezbývá, než pravidelně platit činži. Naštěstí pro vás je nabídka volných nemovitostí poměrně široká. Od garsonek, přes nejvyhledávanější dispozice 2+kk a 2+1 až po byty, které jsou co do užitné plochy řešeny skutečně velkoryse. Poohlédnout se můžete po panelových domech, klasické zděné zástavbě a něco se jistě najde také v novostavbách. A hladina nájemného? Ta je už druhým rokem stabilní, když od loňského prosince stoupla pouze o 2,8 %. V dalších krajských městech Moravy, zejména v Brně, byste na tom byli o poznání hůř.

 

Meziroční růst nájemného v moravských krajských městech

Město Kč za 1m2 (12/2020) Kč za 1m2 (12/2021) Změna v %
Ostrava 177 182 +2,8
Olomouc 212 222 +4,7
Zlín 207 235 +13,5
Brno 256 295 +15,2

 

Je to zkrátka obchod!

Trh s nájemním bydlením má určitá specifika. O tom není nejmenších pochyb. Přesto je dobré si uvědomit, že ve své podstatě nejde o nic jiného než o obchod. Vlastník nemovitosti vám propůjčuje svůj majetek, přidává k tomu nějaké služby, třeba v podobě zajišťování nutných oprav, a vy mu za to platíte. Zkrátka byznys. Byť do jisté míry ošetřený občanským zákoníkem, který, což možná nevíte, vám dává například právo zřídit si v pronajatém bytě trvalý pobyt. Majitel vám v tom zkrátka nesmí bránit, pokud o něco takového projevíte zájem. Jelikož jde však o obchod, kterého se účastní dvě smluvní strany, může se jedna z nich občas dopustit nějaké nepravosti. Jako nájemník tedy můžete mít smůlu, když narazíte na někoho, kdo s vámi nebude jednat fér. Z počátku přitom může vše vypadat idylicky a že se „něco pokazí“, by vás ve chvíli, kdy připínáte na klíčenku klíče od vašeho nového domova, ani nenapadlo.

 

Nájemní byty v Ostravě – výběr z nabídky (12/2021)

Byt Velikost (m2) Detaily Lokalita Nájemné (Kč)
1+1 45 Po rekonstrukci Zábřeh 7 500
2+kk 50 Podkroví (rekonstruováno) Moravská Ostrava a Přívoz 8 000
2+1 55 6.patro – zatepleno Poruba 9 800
3+kk 70 1.NP – cihla po renovaci Moravská Ostrava 13 000
3+1 81 Vybavený Poruba 10 600

Ať se nechytíte do pasti!

Po pečlivém prohledání realitních portálů jste konečně narazili na byt, který by vám mohl ve všech ohledech vyhovovat? Domluvili jste si schůzku s makléřem nebo přímo s majitelem? Přestože je naprostá většina vlastníků nájemních bytů v podstatě seriózní a podobně lze smýšlet také o zástupcích realitních kanceláří, výjimky se najít mohou. Ostatně i mezi nájemníky se vyskytují lidé, s nimiž jsou problémy. Tak to zkrátka chodí. Jak se tedy můžete co nejlépe pojistit proti tomu, kdyby s vámi majitel později jednal v rozporu s pravidly a dobrými mravy? Jak se nechytit do pasti? Základním předpokladem bezproblémového nájemního vztahu je pečlivě sepsaná smlouva, která se neobejde bez celé řady detailních ustanovení. Jedině ve chvíli, kdy máte co nejpřesněji určeno, jaká jsou práva a povinnosti vaše i vlastníka bytu, můžete být více méně klidní. Ptáte se, co by nemělo ve smlouvě chybět? Chcete vědět, jak se vyvarovat potíží?

 

Smlouva je základ

Prohlédli jste si byt a jelikož se vám líbí a jste srozuměni také s výší činže, rádi byste se co nejdříve nastěhovali? Než tak učiníte, důkladně si prostudujte smlouvu, kterou vám vlastník nemovitosti nebo realitní makléř předloží k podpisu. Tato listina musí být obsáhlá a v žádném případě by neměla postrádat žádnou z těchto náležitostí:

  • Identifikace účastníků (jména, rodná čísla)
  • Přesná adresa (předmět smlouvy)
  • Délka trvání a výpovědní lhůta
  • To, z jakých příčin může být nájemní vztah ukončen
  • Přesné stanovení činže včetně data a způsobu úhrady
  • Ujednání o kauci

 

Vyžadujte předávací protokol!

Součástí nájemní smlouvy by měl v každém případě být také tzv. předávací protokol. Pokud by vám snad nebyl předložen k podpisu, trvejte na jeho vyhotovení. Jde o jakousi pojistku proti případným neshodám ohledně toho, v jakém stavu vám byl byt předán do užívání. Obsahem tohoto důležitého dokumentu, který nechrání jen vás, ale také vlastníka nemovitosti, jsou kromě popisu stavu bytu a jeho vybavení obvykle také aktuální hodnoty měřičů energií. V každém případě vám tento protokol může v budoucnu ulehčit situaci, pokud se s majitelem bytu dostanete do sporu. Tak na něj nezapomeňte!

Máte s pronájmy bytů už nějaké zkušenosti? A co majitelé, byli vždy korektní?

Martin Lorenc