Měkkost, hebkost a příjemné zachumlání do jemného materiálu, to vše vám poskytnou huňaté župany. Tento specifický druh oděvu provází naše životy již téměř 400 let a jeho používání se během doby stále mění a vyvíjí. Zpočátku své existence byly župany využívány jako oficiální venkovní oděv a vyráběly se z hedvábí. Dnes se vyrábějí nejčastěji z bavlny nebo polyesteru a obvykle jsou nošeny spíše v soukromí.

 

Huňaté župany mají styl!

A nejen ty huňaté. Móda dnešních županů je velice rozmanitá. Župany jsou navrhovány v mnoha módních stylech, rozličných barvách, materiálech i působivých střizích. Některé župany jsou vhodnější do soukromí, některé dokonce na erotické chvilky ve dvou. Jiné jsou díky svému střihu oceňovány jako praktický doplněk ke koupání třeba v hotelovém bazénu.

 

Župany historicky

Asi před 400 lety se župany začaly objevovat na jihozápadě evropského kontinentu. V době svého vzniku byly oficiálně používány jako vnější vrstva oděvu pro dopolední oficiální akce. Pod nimi se skrývalo například negližé z krajek. Oblíbenost županů dokazují obrazy z doby Ludvíka XV. a pozdějších francouzských panovníků. Nosili jej na veřejnosti jak králové, tak i měšťané a členové aristokracie. Již tehdy se jednalo o delší plášť raglánového střihu s dlouhými rukávy, límcem a páskem na zavázání.

 

Huňatý župan zahřeje hlavně v zimě

Po horké koupeli potřebujete dvě věci – co nejdříve se osušit a rychle se zahřát. Splnění obou dvou potřeb patří mezi vlastnosti, které huňaté župany s prodlouženou délkou zvládnou opravdu skvěle. Flanelový fleece jako použitý materiál dokáže úžasně zahřát a jako bonus do sebe nasaje zbylou vlhkost z koupele. Tento oblíbený měkký materiál si vás může získat natolik, že v něm často i usnete, aniž byste se zvládli převléknout do pyžama nebo oblíbeného oděvu na spaní. Bonusem hřejivých županů je kapuce, která pomůže vysušit mokré vlasy a zahřeje hlavu. A kdo miluje teplé nožky, může si pořídit soupravu županu s klokaní kapsou a stylovými ponožkami. Inspirovat se můžete například na webu specialisty na župany a sexy spodní prádlo.

 

Župany a zase župany

Variace županů je téměř nekonečná. V zásadě si je ale můžeme rozdělit do několika kategorií podle smyslu jejich využití.

Praktické….

  • bavlněné a froté župany – oblíbená a léty ověřená klasika mezi župany, milovaly je již naše babičky a stále mají své příznivce. Po koupeli, ráno jako snídaňový oděv, nebo pro děti na koupaliště,
  • huňaté župany – ideální pro zahřátí v zimních měsících,
  • lehké župany – sexy i praktické. Jako domácí oděv na spodní prádlo, nebo jako stylový kousek pro nadějné letní večery,

… a na hraní 

  • saténové župany – tato speciální skupina župánků se sice dá běžně nosit, ale určitě neprohloupíte, když si nějaký třeba v sytě rudé barvě schováte v intimním šuplíku pro noční svádění.

 

Jak se županem dobýt svět?

O tom, že župany se objevují i na veřejnosti, není pochyb. Najdeme je na přehlídkových molech, občas jsou také inspirací pro módní návrháře, kteří extravagantně oblékají hvězdy nebo politiky. Budou župany zase oficiálně uznávaným kouskem oděvu do společnosti, jako to bylo v době vlády francouzských králů?

 

A jaký máte vztah k tomuto kousku oděvu vy? Považujete jej za nedílnou součást vaší koupelny, ložnice nebo intimního šuplíku? Nebo jste si je vlastně nikdy neoblíbili? Tipnete si, kolik je průměrný počet županů v českých domácnostech?

 

Martin Lorenc