Přemýšlíte o odstranění tetování, ale nevyznáte se v dostupných metodách? Rádi byste se poradili, které řešení je spolehlivé, které nejméně bolí a které vás vyjde nejlevněji? Váháte, jestli to zvládnete sami, nebo zda bude nutné využít služeb nějaké specializované kliniky, případně některého z mnoha kosmetických salonů?

Jedno je jisté. Metod, jichž lze k odstranění nežádoucí výzdoby vašeho těla využít, je mnoho a vyznat se v nich může být pro naprostého laika někdy celkem složité. Proto vám dnes některé běžně používané postupy ve stručnosti přiblížíme. Vybereme samozřejmě pouze takové, které jsou v současnosti považovány za bezpečné a skutečně efektivní. Sami pak nejlépe posoudíte, kterou cestou se vydat.

 

Pro odstranění tetování existují různé důvody

Pořídili jste si v mládí nějaký „divočejší“ obrázek a máte pocit, že se taková výzdoba paže, lýtka či hrudníku k vašemu věku už jednoduše nehodí? Způsobuje vám snad tetování kožní problémy? Nebo jste si kdysi nechali na tělo zvěčnit jméno vaší lásky a současné partnerce či partnerovi se to ani trochu nezamlouvá?

Nevěšte hlavu! Řešení se samozřejmě najde. Přestože je tetování staré jako lidstvo samo a podle nejnovějších výzkumů ho dnes už toleruje víc než polovina našich spoluobčanů, může nastat okamžik, kdy bude lepší se ho zbavit. Účinných metod je k dispozici celá řada. Stačí si jen vybrat.

 

5 osvědčených a bezpečných metod

„Permanentní výzdoby“, která je z nějakých důvodů už na obtíž, se dnes zbavujeme poměrně běžně. Pomineme-li takový extrém jako je tetování na obličeji, které je snad s výjimkou Maorů a některých dalších „exotických“ obyvatel naší planety spíše doménou podsvětí, nechávají si lidé velmi často odstranit obrázky a nápisy na rukou, na břiše nebo na hrudi. Jde totiž o tělesné partie, které jsou obzvláště v létě, kdy chodíme spoře oblečení, hodně na očích.

A pokud si člověk kdysi pořídil výzdobu, na kterou rozhodně nemůže být pyšný, není divu, že se snaží najít způsob, jak se jí zbavit. Z jakých metod odstranění tetování lze celkem bez obav vybírat, když už se člověk k takovému razantnímu kroku rozhodne? Nabízí se následující řešení:

  • VYŘÍZNUTÍ
  • VYBROUŠENÍ
  • KRYOCHIRURGICKÝ ZÁKROK
  • INTENZIVNÍ PULZNÍ SVĚTLO (IPL)
  • LASER

 

Méně používané postupy

Vyříznutí, vybroušení a kryochirurgie jsou postupy invazivního charakteru, které lze sice považovat za účinné, ale setkáte se s nimi už méně než v minulosti. Co k nim ve stručnosti říct? Vyříznutí je vhodnější spíše pro obrázky menších rozměrů. Ránu je samozřejmě potřeba sešít a v případě rozsáhlejšího tetování obvykle dochází ke vzniku viditelné jizvy, kterou je později nutné rovněž eliminovat. Hojení může být v některých případech poměrně bolestivé.

Vybroušení sice poměrně dost bolí, ale lze jím dosáhnout docela uspokojivých výsledků. Nevýhodou je delší doba hojení. Tu lze však přiměřeně zkrátit používáním speciálních krémů. Metoda je hojně využívána hlavně při odstraňování barevných obrázků (nejčastěji žlutá a červená), které jsou vůči šetrnějším postupům obvykle dosti odolné. Kryochirurgický zákrok je vlastně kombinací dvou postupů. Nejprve je třeba tetování zmrazit a vypálit tekutým dusíkem. Následně je využito dermabraze, kterou se obrousí horní vrstvy kůže. Díky zmražení je to méně bolestivé než klasický „výbrus“.

 

Moderní řešení

K modernějším a stále populárnějším způsobům, kterými se lidé zbavují svého tetování, patří IPL a laser. IPL působí na tetování světlem o různých vlnových délkách a tím ho likviduje. Není žádným tajemstvím, že se hojně využívá také při potížích s nadměrným ochlupením těla.

Bolest je spíše mírná, konečný efekt velice uspokojivý. A je tu ještě laser. Ten je v současnosti patrně nejhojněji používanou metodou, kterou si vybírá stále více lidí. Je to pochopitelné. Jde totiž o řešení mimořádně efektivní, které je doprovázeno nejmenší bolestivostí. Laserový paprsek při něm „rozbíjí“ nežádoucí pigment, který je mízními cestami odplaven a zcela odbourán. Výsledky této metody patří zdaleka k nejlepším.

 

Doma to raději nezkoušejte!

Pokud vás snad napadlo, že byste vyříznutí nebo vybroušení tetování, které vás už omrzelo, mohli absolvovat doma, raději si na to nechte zajít chuť! Jde o zákroky, které vyžadují speciální nástroje, sterilní prostředí a také určitou míru dovedností a zkušeností.

Pamatujte, že se vždycky může něco pokazit a do podobných neuvážených akcí se proto nikdy nepouštějte! Je pochopitelné, že ani laser nebo IPL nepatří do rukou amatérů. Nehledě na fakt, že si potřebné přístroje domů každý nepořídí. Tetování vám odborně odstraní v některém z mnoha kosmetických salonů, případně na klinikách estetické medicíny. Zkušených specialistů, kteří se těmto věcem věnují, je v tuzemsku dost, takže si zcela jistě vyberete.

Setkali jste se už s někým, kdo se svého tetování definitivně zbavil? Kterou z metod si k tomu vybral?

Martin Lorenc