Zamysleli jste se někdy nad tím, jak je kůže dynamická? Napíná se, svrašťuje, chrání naši integritu a při tom se neustále mění – obnovuje. Jenže jejích odumřelých buněk se jen tak nezbavíme, a to ani důkladným čištěním. Naštěstí od toho tu máme peelingy! Jaký je rozdíl mezi scrubem a gomáží a co oba termíny znamenají? Jak načasovat jeho používání a proč ho nevynechávat? Prozdradíme vám to!

 

S čím vším si poradí

Primárně slouží k odstranění suchých částeček kůže, čím napomáhá k její obnově. Pokud ho zařadíte do své pravidelné péče , všimnete si změn hned na první pohled; jako by pleť zbavil šedého závoje. Ta je mnohem jasnější, svěžejší, jednotnější a hladší na dotek. Peeling také pomáhá redukovat vrásky a rozšířené póry, vyhlazovat strukturu pokožky, zmírňovat drobné jizvičky. V neposlední řadě pleť připraví na další kroky kosmetické rutiny a pomůže ji prospěšné látky absorbovat. Jen prosím rozlišujte mezi peelingem na tělo a tím na obličej, který je podstatně delikátnější; přesně tak, jak si jemná kůže zaslouží.

 

Beauty trik známý již ve starověku

Možná byste se divili, kolik beauty hacků antický svět znal! Už v římských lázních s oblibou používali olivový olej, stejně tak legendární jsou Kleopatřiny koupele v oslím mléce se špetkou kurkumy a její růžové parfémy. Už ve starověku se snažili šupinek suché kůže nějakým způsobem zbavit. Používali k tomu různé látky, včetně síry, pemzy nebo prášků rostlinného původu.

 

Zapomeňte na agresivní drhnutí

Pravděpodobně jste již slyšeli o tzv. chemickém peelingu, který k hloubkovému čištění a vyhlazení pleti používá slabých ovocných kyselin. Nejdostupnější metodu, ideální pro domácí ošetření, představují ale krémy či gely s malými abrazivními zrníčky. Pozor ale, všeho s mírou! Peelingy by přesto všechno měly být k pokožce šetrné!

 

  • Scrub

Jde o typ mechanického peelingu, který pokožku zanechá hladší, měkčí a zářivější díky přírodním mikrogranulím. S oblibou se používají kávová zrnka, himalájská sůl, hnědý cukr nebo rozdrcené mandle. Scruby jsou zvláště vhodné pro mastnou pleť, jenž trápí také rozšířené póry a černé tečky. Nadměrné používání ale může vést k nežádoucímu zvýšení produkce kožního mazu. Vyzkoušejte si ho sami doma připravit, není to nic těžkého!

 

  • Gomáž

Je scrubu velmi podobná, jen jemnější. Určená je především pro citlivou a suchou pokožku. Zpravidla totiž obsahují hydratační složky jako třeba přírodní rostlinné oleje.

 

Jak často peeling používat

Tady nastává kámen úrazu. Správně ho dávkovat s ohledem na typ vaší pleti je naprosto klíčové.

 

  • Normální typ pleti peeling snese 1x za týden až dva.
  • Mastná pleť se nemusí bát častějšího použití, tj. 1x za 5 až 7 dní.
  • Máte-li pokožku suchou nebo citlivou, nijak to nepřehánějte. Jeho aplikace stačí 1x za 3 až 4 týdny.

 

Peeling je zajímavou součástí každé kosmetické výbavy, pokud má být kompletní. Mnoho benefitů jeho používání uvidíte a ucítíte navek ihned, jiné se zas projeví ve vnitřní struktuře pleti a možná si přímou souvislost s ním ani neuvědomíte. V každém případě nepoužívejte peeling příliš často a už vůbec ne denně. Tak byste si mohli poškodit ochrannou vrstvu pokožky a způsobit nepříjemné zarudnutí či pálení.

Používáte peeling? Jaký typ je vaším oblíbencem?

Martin Lorenc