Laserový epilátor je nejspolehlivější cesta k trvale hladké pokožce bez ochlupení.

V současnosti se chloupků zbavuje až 80% žen. Přesto, že jsou přirozenou částí lidského těla a mají svou specifickou funkci v organismu, bývá jeho přítomnost, zejména u žen, stále více nepatřičná. Ty, které tuto skutečnost ignorují jsou pak často cílem posměchu. Některé ženy si však veškeré své ochlupení nechávají a projevují tak své feministické postoje. Odbavování chloupků na těle však není výdobytkem moderní doby. Třeba ve starověkém Egyptě bylo holé ženské tělo nezbytností.

 

Epilace versus depilace

Pojmy epilace a depilace jsou značně zaměňovány.

V případě depilace dochází jen ke zkrácení chloupků nad pokožkou za pomoci žiletky nebo břitvy. Výsledek depilace je však krátkodobý. Pouhé dva či tři týdny. Je to cesta sice bezbolestná a levná, ale v případě větších ploch také poměrně časově náročná.

Ve druhém případě, tedy v případě epilace jde o zbavování se vlasové cibulky neboli chloupkového folikulu. Epilace můžeme docílit pomocí vosku, cukrové pasty, laseru nebo tzv IPL metodou. Některé ze způsobů epilace mohou být oproti depilaci více bolestivé a finančně náročnější. Zato její výsledky jsou trvalejší.

Epilátory pro domácí zákrok

Epilátory, které můžete pořídit za opravdu přijatelnou částku fungují na principu IPL. Tyto y jsou ideální bezbolestnou možností pro domácí odstranění. Odstranění laserem je samo o sobě chirurgický zákrok, proto není možné, aby jste ho provedli sami doma.

 

Princip fungování IPL epilátorů

IPL epilátory fungují na stejné bázi jako zákroky laserem.. K odstranění chloupků touto cestou dochází díky intenzivnímu pulsnímu světlu. Toto světlo pohlcuje tmavé barvivo melanin, který je obsažen v jádru chloupkového folikulů. Díky pulsnímu světlu je poté kořínek zahřán na velmi vysokou teplotu, což zabrání jeho následnému růstu. Po osvětlení intenzivním pulzním světlem chloupek i s kořínkem sám odumře.

Výsledky epilace jsou u každého velmi individuální. Stejně je tomu i u laserového zákroku. Celou proceduru je třeba opakovat 6 až 8 krát a výsledky jsou viditelné teprve s odstupem několika týdnů.

V rámci individuální reakce na IPL metodu může dojít k trvalému odstranění růstu chloupků, ale je stejně tak možné, že chloupky jen prořídnou. Musíte tedy eplaci podstupovat i na dále, ale nejedná se již o takovou intenzitu.

Jak se na epilaci připravit?

Pulsní světlo z epilátoru působí na chloupky v aktivní růstové fázi. . Proto by se neměly chloupky epilovat ani depilovat 5-8 dní před domácí epilací. Až těsně před epilací si chloupky depilujte žiletkou.

Při použití IPL domácí metody platí, stejně jako u laserového zákroku na klinice, čím větší rozdíl barvy pleti a chloupku, tím lepší. V rámci příprav na epilaci bude proto nutné se vyhnout soláriím i přímému slunci. V létě, když je těžké pokožku před sluncem schovat, je příhodné používat krémy s vysokým UV faktorem.

Co po epilaci?

Po zásahu pulsním světlem nebo laserem je kůže opravdu senzitivní. Několik dní může pokožka jemně pálit, nebo se objeví lokální vyrážka. Kůže se za čas sama vrátí k normálnímu stavu, jestliže je jí dopřáno několik dní regenerace. Doporučuje se vyhnout na pár dní bazénům, soláriím i přímému slunečnímu záření. Jako reakce na sluneční paprsky by se na kůži mohly vytvořit pigmentové skvrny. Tělo zregeneruje a vy se můžete těšit z krásné a hladké kůže. V případě epilace v podpaží bude nutné se na pár dní obejít bez perspirantů a deodorantů.

Stejně jako u laserové metody, i u domácí epilace platí, že výsledky jsou velmi individuální. Přihlédneme-li k tomu, že v růstové fázi se nachází vždy jen určitá část chloupků, je také nutné epilaci opakovat. Některé ženy budou mít trvale hladkou kůži už po pár prvních zásazích. Jiným postupně výskyt chloupků řídne, při dalších epilacích a je tak třeba zasáhnout chloupků méně.

Kterou možnost preferujete vy? Investujete do hýčkání v salonu a nebo spoléháte na epilační přístroje pro domácí použití?

Martin Lorenc