Zájemci o transplantaci vlasů do koutů jsou v drtivé většině muži, ženám se totiž kouty nedělají. Spravedlivé to možná není, ale opodstatněné ano. Zajímají vás důvody? Čtěte dál a dozvíte se také, jaký je princip zásahu a jestli se vůbec vyplatí.

 

Transplantace vlasů – kouty, “pleška”, celá lebka? Jak je libo

Podstatou zákroku je přenesení z dárcovské lokality do holých míst. Jako dárcovský zdroj slouží týl. Vlasy z této oblasti nesou gen, díky kterému prostě nevypadávají. Tuto vlastnost si zachovávají i po přemístění, a to na jakoukoliv oblast hlavy. Takzvané kouty se řeší nejdříve, protože se nachází v zóně, která rámuje tvář a má tak největší vliv na vizáž.

 

Řešení koutů ve 3 krocích

  1. odebrání štěpů z vhodného místa v týlu
  2. příprava lůžek v koutech pro odebrané vlasové cibulky
  3. vkládání štěpů do lůžek

Toto je samozřejmě postup samotného výkonu. Úplně první krok musí být konzultace na klinice, která se tímto problémem zabývá, a poté předoperační vyšetření.

 

Odstranit kouty, prosím!

Zákrok nemůže podstoupit každý. Kromě různých kontraindikací (např. cukrovka) hraje roli věk zájemce a kvalita dárcovské oblasti. Obecně se doporučuje vyčkat s rozhodnutím minimálně do 25 let. Pánům, kteří trpí difúzním vypadáváním se zákrok nedoporučuje absolvovat vůbec. V jejich případě jsou totiž vlasy nekvalitní a nestabilní po celé hlavě, tedy i v obvyklé dárcovské oblasti.

 

Za všechno může testosteron

Vlasových kořínků má člověk omezený počet a v místě, kde dojde k jejich poškození, už háro prostě neporoste. Kořínky jsou velmi často citlivé na pohlavní hormon testosteron, jehož vyšší hladina v krvi pak folikuly spolehlivě zničí. A to je hlavní důvod, proč transplantaci vlasů do koutů vyhledávají muži. Proto někteří pánové začínají plešatět poměrně brzy, protože mezi 20. a 30. rokem věku mají hladinu hormonu nejvyšší.

Citlivost na mužský pohlavní hormon se nazývá androgenní alopecie.

Tímto neduhem trpí až 75% mužské populace.

 

Ženy také mají testosteron, proč se jim nedělají kouty?

Hladina tohoto hormonu je v ženském těle samozřejmě mnohem nižší, proto androgenní alopecie trápí pouze malé procento z nich. Této skupině pak kštice mizí kolem pěšinky. Ne všechny vlasové folikuly totiž mají stejnou vnímavost testosteronu. U mužů se tyto receptory nachází na okrajích vlasové linie, kdežto u žen na koruně hlavy.

 

Ztráta kštice není ostuda. Nebo ano?

Plešatění se nevyhýbá ani známým osobnostem. Anglický herec a režisér Jude Law nedávno ukázal kouty jako hrom, jež ho ale zjevně nermoutí natolik, aby o transplantaci vlasů do koutů přemýšlel. Naopak českého herce a kaskadéra Ivana Jurečku plešatění trápilo hodně a ve svých 25 letech zásah podstoupil.

U těchto pánů cena zákroku nehraje příliš velkou roli,

průměrně vydělávající muž by měl zvážit, jak moc se za své kouty stydí.

 

Z výše uvedeného vyplývá, že transplantace vlasů do koutů se vyplatí mužům, kteří:

  • jsou starší 25 let
  • mají androgenní alopecii
  • se trápí svými kouty víc než cenou výkonu

Pokud splňujete všechna tato kritéria, neváhejte si vybrat správnou estetickou kliniku!

 

Patříte k lidem, kteří si z ustupující vlasové linie nic nedělají, nebo jste již o východisku potají přemýšleli? Tak či onak, podělte se s námi v komentářích o svůj názor. Prozraďte nám i ostatním, jestli má podle vás smysl kouty vůbec řešit.

Martin Lorenc