Říká se, že podle dětí poznáme, jak rychle stárneme. Rostou nám před očima, jejich šatník musíme pravidelně měnit. Podobně je to i s nábytkem. Jeho základním kouskem je – bez ohledu na věk – nepochybně postel. Co je dobré si před jejich výběrem ujasnit, pokud nastal čas pořídit nové postele pro děti?

Kolik místa máte?

Ještě než začnete přemýšlet nad tím, jaká postel by vašeho pro syna nebo dceru byla nejlepší, prohlédněte si dobře místo, na kterém bude stát. Zvažte, kolik prostoru v pokoji je, a jaký podíl z něj může lůžko zabírat. Zohledněte při tom, jestli bude místnost obývat pouze jedno dítě, nebo také další sourozenci.

Z toho, co vám vyjde, můžete dále usuzovat, jestli zůstanete u základního modelu, nebo si případně budete moci dovolit i nějaké další bonusy. Těmi mohou být třeba schůdky, skluzavky, úložné prostory nebo atypicky stavěné postele.

Kolik dětí bude na posteli spát?

Bude v nové posteli spát jediné dítě, nebo bude sdílená? Vícečlenné rodiny žijící v městských bytech mají málokdy to štěstí, že každá ratolest může obývat svůj vlastní pokoj. Společné spaní bývá pro mnohé domácnosti jediným možným řešením a je jasné, že budete muset volit multi-lůžko.

 

Jaký typ postele preferujete?

  • Standardní postel

Je to klasika, na kterou někdo nedá dopustit. Tato postel je funkční, jednoduchá a nadčasová. Existuje coby jednolůžko, ve velikosti king-size (neboli o něco větší, než je kontinentální standard), případně dvoulůžko. Mladší děti zbožňují, když mají při spaní někoho na blízku. Pokud mají se sourozencem k dispozici dvoulůžko, rádi se o něj rozdělí. S věkem ale toto nadšení klesá, přibližně od 11 let už vyžadují určité soukromí a jednolůžko bude rozhodně lepší volba.

  • Patrová postel

Je vynikajícím řešením, pokud v bytě nemáte dost místností pro všechny ratolesti. Děti jsou na nich uložené nad sebe. Jsou v podstatě stále v kontaktu, ale samostatná spací plocha nabízí i určité soukromí. Existuje provedení se dvěma, třemi, dokonce i se čtyřmi patry.

 

  • Loftová postel (z anglického loft = půda, podkroví, zvýšené patro)

Jde také o zvýšenou postel, tato je ale konstruovaná pouze s jedním lůžkem. Pod ním vzniká volný prostor, který může mladý majitel využít dle vlastního uvážení. Může do něj umístit pracovní stůl, hernu nebo třeba piano. Existuje varianta vysoká nebo středně vysoká.

 

  • Tematická postel

Je moderní a u dětí velmi oblíbená. Jedná se v podstatě o klasický nebo patrový typ, který je pomocí přídavných, většinou textilních prvků, vydekorovaný do podoby domečku, hradu apod. Nebo taková postel může být do atypického tvaru postavená už od výrobce. K dostání jsou například auta, letadla, indiánská týpí, horkovzdušné balóny, autobusy – zkrátka vše, nač si vzpomenete.

 

Tip: Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ postele, bude nejlepší, když se na výběru bude podílet i dítě samo! A pokud to možnosti dovolí, mělo by si také rovnou vyzkoušet do ní na chvíli lehnout.

 

Z jakého materiálu má postel být?

  • Dřevo

Asi nejtypičtější a nejstarší materiál pro výrobu nábytku. Je čistě přírodní, snadné pro údržbu a má dlouhou životnost. Z druhů přichází v úvahu dub, javor, borovice a mnoho dalších.

 

  • Kov

Stává se velmi populárním materiálem, protože dokáže zakomponovat různé ozdobné prvky.

 

  • Lamino

Velmi tvárný materiál, ze kterého lze vyrobit téměř vše. Jeho hladký povrch může mít jakoukoliv barvu a vybízí k produkci veselých motivů a tvarů.

Toto jsou tři nejzákladnější materiály. V současné době je jich ale ve skutečnosti bezpočet, jako příklad uvedeme plasty, dřevotřísky, MDF desky, čalounění atd. Všechny z nich se dají kombinovat.

 

Rozpočet

Je posledním, ale ne nejméně důležitým aspektem. Dětskou postel můžete pořídit ve velmi širokém cenovém rozpětí. Spodní hranice začíná na zhruba 1200 Kč, ta horní v podstatě neexistuje. Je jasné, že čím designovější a atypičtější postel budete chtít, tím víc si budete muset připlatit.

Bez ohledu na cenu by ale vždy měla být na předním místě kvalita a bezpečnost. Výběru postele proto věnujte čas, projděte si a porovnejte nabídky od různých prodejců. O výrobci si něco zjistěte, zkontrolujte, jestli dodržuje bezpečnostní normy. Neopomeňte ani zdravotní nezávadnost barvy nebo mořidla, kterými jsou ošetřené povrchy.

Pokud si s výběrem postele dáte záležet, může vašim dětem sloužit spoustu let!

Jaký je váš názor na výběr postele pro děti? Myslíte si, že je důležitější funkčnost, nebo design? Napište nám do komentářů!

Martin Lorenc