V poslední době se velmi často setkáváme s tím, že mnoho lidí není spokojeno ve svém zaměstnání, a tak se ohlíží po něčem jiném. Většinou chtějí dělat to, co je baví, ale častokrát se bohužel bojí hrnout se do podnikání, díky kterému by si všechny sny splnili. Podnikání samozřejmě není žádný med, ale pokud je to jediná verze práce, která by vás učinila šťastné, tak proč to nerisknout! Mnohdy je však tou jedinou překážkou fakt, že nevíte, jak na založení živnosti jít. Není to nic komplikovaného, jak si mnoho lidí myslí, přesto se i v tomto případě můžete do věcí zamotat a najednou začátek podnikání není tak snadný, jakým mohl být.
Já podnikám už několik let (letos to bude pátý rok, co jsem se zapsala do obchodního rejstříku). Když si však vzpomenu na své začátky, lehce se pousměju, ovšem v ten daný moment tenkrát se mi nechtělo smát vůbec. Před odhodláním a před samotným zapsáním se do obchodního rejstříku jsem vedla dlouhé diskuze sama se sebou, jestli mám do této velmi riskantní obživy jít nebo ne. Většina mých známých byla zásadně proti a doporučovala mi, abych si našla klasickou nudnou práci, která by však byla zdrojem pravidelného příjmu peněz. Jenže já toužila riskovat, a tak jsem se nakonec poslechla! Bylo to ostatně to nejlepší rozhodnutí v životě.
Věřím, že takové diskuze jsou i u vás na denním pořádku, pokud tedy zvažujete vydat se na cestu podnikání a konzultujete to s přáteli či s rodinou. Většinu rodiny už přemluvíte, přesto malá část vašich blízkých vám stále nevěří. Je to tak dvacet procent rodiny. Většinou se v těch dvaceti procentech skrývá to, že se neví, jak takové založení živnosti zkrátka probíhá. Já měla to štěstí, že pocházím z podnikatelské rodiny, a tak jsem dostala velký výklad o této sféře, který mi vážně velmi pomohl. Ale také vím, že řada z vás bohužel nemá žádného zkušeného podnikatele po svém boku, proto jsem se rozhodla, že vám s touto potíží pomůžu. Dám vám také typ na článek, v němž jsem našla odpovědi na veškeré otázky týkající se podnikání (pokud mi je tedy nezodpověděli příbuzní).
Ze všeho nejdřív bychom si měli říct, co to vlastně živnost je. Jedná se o jakousi podnikatelskou činnost, která je provozována samostatné, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem zisku. Tuto definici se učí studenti na odborných středních školách se zaměřením na ekonomickou oblast jako básničku, proto ji možná znáte. Líp se však živnost vysvětlit nedá. Vykonává ji buď fyzická, nebo právnická osoba a v České republice se dělí na několik typů – na ohlašovací a koncesované živnosti. Více si ale o živnostech říkat nemusíme, pojďme přejít k samotnému získání živnosti.
Pokud toužíte po svém vlastním podniku, není to opravdu nic složitého. Většinou vám samotné získání živnosti zkazí jenom úřednice u přepážky na živnostenském úřadě, která je natolik nepříjemná, že máte díky ní zkažený celý den. Často také napíše něco špatně a vy její chyby pak musíte napravovat vaší přítomností. Založení živnosti fyzické osoby však závisí jenom na návštěvě živnostenského úřadu. Pokud máte osmnáct let (jste tedy svéprávní), nejste trestně stíhání a máte v peněžence tisíc korun jako poplatek, pak vše proběhne hladce. Jen musíte vědět, v jakém oboru chcete podnikat. Většinou vám paní úřednice pomůže vybrat ten vhodný obor živnosti, a tak se nemusíte bát, že byste si zvolili nějaký špatný obor, v němž podnikat tak úplně nechcete. Pakliže chcete podnikat i ve více oblastech, pak to samozřejmě možné je a často vám to zachrání krk, když nemáte v jedné oblasti dostatek zakázek. Tak to tedy mám i já – preferuji obor moderování, v němž podnikám, ale jako „bokovku“ mám i copywriting, protože psaní mě jednoduše baví a je to vždy možnost si přivydělat, pokud nemám nějakou akci, kde moderuji.
Jestliže však máte ještě nějaké otázky ohledně tohoto tématu, pak neváhejte a mrkněte na tento článek. Je napsán stručně a jasně, proto se nemusíte bát, že byste snad něco důležitého špatně pochopili.