Pokud milujete svěží, ovocná a neuvěřitelně všestranná vína, Vermentino se může stát láskou na celý život. Nahlédněte pod jeho zlatavou slupku a poznejte blíže několik vinařů, kteří s ním spojili svůj rodinný i pracovní život.

Odrůda, jejíž původ je zahalen tajemstvím

O původu tohoto ušlechtilého prastarého hroznu se stále vášnivě diskutuje. Možná pochází z Pyrenejského poloostrova a do Itálie se dostal přes pevninskou Francii a Korsiku, možná to bylo právě naopak. Jiní se domnívají, že ho do Evropy přivezli Arabové během dobývání Španělska. Pro nás je nicméně podstatné, kde odrůda zakořenila a stala se součástí vinařské kultury.

Itálie, země Vermentino zaslíbená

Konkrétně Sardinie, Toskánsko a Ligurie: to jsou oblasti, kde se pěstuje nejvíce. Čísla hovoří jasně: ze 4000 hektarů Vermentino pěstovaného v celé Itálii se 75 % nachází na Sardinii, asi 15 % v Toskánsku, 5 % v Ligurii, malé procento v Piemontu a zbytek v jiných regionech. V sardinské Galluře se pak vyrábí jedno z těch nejznámějších a nejoceňovanějších vín na světě, které se může pyšnit označením DOCG a musí být vyrobeno alespoň z 95 % těchto hroznů. Mimochodem, obyvatelé Sardinie vynikají opravdovou dlouhověkostí – má s tím jejich výborné víno co do činění?

 

Chuťové nuance dle geografických oblastí

Jiné půdní typy, klima, ale i styl vinařství – to všechny výslednou chuť vína ovlivní. Ta vyrobená ze stejné odrůdy jsou si podobná, ale nikdy ne zcela identická. Vermentino, přezdívané “víno moře”, není výjimkou.

 

  • Ligurská a toskánská vína bývají lehká, svěží a spíše ovocnějšího charakteru. Nechybí v nich citrusové vůně typické pro pobřežní oblasti a středomořské křoviny.
  • Sardinské Vermentino má notoricky vyšší obsah alkoholu. To pocházející z vyprahlých žulových půd Gallury má neobyčejnou aromatickou intenzitu a komplexnost, pro kterou si vysloužila ochranné označení DOCG. Jeho mineralita a sapitida je naprostým unikátem. (Pozn. DOCG = Denominazione di Origine Controllata e Garantita, Označení kontrolovaného a garantovaného původu)

 

Zastávky po tradičních vinařstvích, která nemůžete vynechat

Cantina Lvnae, Liguria

V roce 1966 Paolo Bosoni zdědil rozsáhlá pole, která dříve jeho rodina obdělávala. Rozhodl se je proměnit na vinice a do pěstování vína vložil všechnu svou vášeň a energii. A rozhodnutí se to ukázalo být nanejvýš správné! Dnes se na správě velmi známého podniku podílí celá jeho rodina včetně dvou dětí.

 

Toto vinařství jde cestou limitované produkce a staví kvalitu před množství. Jejich filozofie? Na víno nahlíží jako na živou bytost, která má svou vlastní energii, charakter a strukturu, která odráží nejen zemi, ze které vzešlo, ale také vinařskou tradici.

 

Vinařství Cherchi, Sardinia

Toto rodinné vinařství, které stojí za produkcí nejen skvělého Vermentina, ale i Cagnulari a Cannonau, se vínu věnuje s neměnnou oddaností již přes 40 let.

 

Všechno to začalo v roce 1970 v Usini na Sardinii díky obětavosti a vášni těch, kteří věřili, že dokáží splnit svůj sen: totiž dát o svých vínech a svém území vědět po celém světě. Vinice na kopcích v Usini disponují jedinečným mikroklimatem, ale to není jediné co jejich vína činí unikátní! Jak sami říkají, jejich vína jsou hrdým výrazem pečlivé práce. Upřímná, transparentní a autentická. Svým způsobem jsou vyslanci oblastí, kde se pěstují a lidí, kteří tam žijí.

 

Ca‘ Marcanda – Gaja, Toskánsko

V roce 1966 zkušený piemontský vinař Angelo Gaja koupil první nemovitost v Toskánsku. Trvalo však dlouho, než vyjednávání o koupi terénu dokončil. Toto z jeho pohledu nekonečné smlouvání, v piemotském dialektu „marcandè“, dalo název celému vinařství. Ca Marcanda je domov nekonečných jednání a pořádného podnikatelského dobrodružství.

 

Návštěva vinařství je zážitkem nejen pro milovníky vína; Angelo Gaja se totiž při jejím budování spojil s předními italskými architekty a společně mu vtiskli jedinečnou identitu. Ta je zároveň maximálně funkční a umožňuje opravdu nejmodernější systém výroby vína s velkým charakterem. Ta zrají v avantgardním sklepě, který je integrován v dokonalé harmonii s okolním prostředím. Ten natolik splývá s okolní přírodou, že se stává prakticky neviditelným.

Všímáte si při nákupu vína z jakého vinařství pochází? Nebo se orientujete výhradně dle jeho druhu?

Martin Lorenc