Zajímáte se o pronájem bytu v Olomouci a chcete vědět, co vám toto stotisícové hanácké město může nabídnout? Ptáte se, čím je Olomouc zajímavá? Nebo jak široká a pestrá je zde nabídka volných bytů? Rádi byste také předem zjistili, kolik peněz si na pronájem musíte přibližně nachystat? Pokusíme se na tyto otázky najít jednoduché a srozumitelné odpovědi a připojíme pár dobře míněných rad, které se vám určitě budou hodit.

 

Za pronájem bytu dáte nejméně 8 tisíc měsíčně

Trh s nájemním bydlením je ve městě poměrně široký. Pokud si projdete internetovou inzerci, narazíte přinejmenším na 3 až 4 stovky nabídek. Garsonkami počínaje a rozlehlými mezonety konče. Co vás ale jistě nepotěší, to jsou ceny. Jistě víte, že činže rostly a nadále rostou napříč celou republikou, nejen na Hané, a to jak v nemovitostech soukromých vlastníků, tak i v těch, které patří obcím. V Olomouci budete na byt těch nejmenších rozměrů potřebovat nejméně 8 tisíc korun, nemluvě o dalších financích nutných k uhrazení případné provize či ke složení kauce. Jednoduchými počty tak dojdete k závěru, že si musíte připravit nejméně 25, raději však 30 a více tisíc, než se do hledání nějakého pronájmu v Olomouci vůbec pustíte. Stojí to však za to. Nevěříte?

 

Průměrné nájmy ve větších městech ČR (4.Q/2020)

MĚSTO 1+kk 2+kk 3+kk
Praha 11 000 Kč 15 000 Kč 20 500 Kč
Brno 10 150 Kč 13 500 Kč 17 900 Kč
Olomouc 9 000 Kč 12 000 Kč 15 450 Kč
Plzeň 7 900 Kč 10 950 Kč 13 100 Kč
Ostrava 6 750 Kč 9 000 Kč 14 900 Kč
Liberec 7 450 Kč 10 000 Kč 14 000 Kč

 

Olomouc si vás snadno získá

Jestliže hledáte nájemní byt v Olomouci, máte k tomu jistě svoje pádné důvody. Stěhujete se třeba za prací nebo za studiem a o výhodách života v tomto městě vás nikdo přesvědčovat nemusí. Přesto by vás mohlo zajímat pár detailů, které z Olomouce dělají jedno z nejzajímavějších a také nejpříjemnějších měst naší země. Máte rádi historii a speciálně starou architekturu? Pak možná už víte, že právě Olomouc disponuje druhou nejrozsáhlejší a také druhou nejstarší památkovou zónou u nás. V tomto ohledu ji předstihla už pouze Praha. Dáváte před historií přednost společenskému životu? V tom případě si rovněž přijdete na své. Množstvím kaváren, barů a restaurací může totiž město směle konkurovat i mnohem vyhlášenějším turistickým destinacím. Chcete si zajít do divadla? Moravské divadlo Olomouc vám kromě činohry, opery či operety nabídne také kvalitní balet. Návštěva kabaretní scény „Nabalkoně“ nebo dobře známého Divadla hudby vás jistě rovněž uspokojí. Řada sportovišť, obchody nebo rozlehlé a pečlivě udržované parky. To je Olomouc.

 

3 věci, na které si dejte pozor!

Až najdete vhodný byt, který pro vás bude cenově přijatelný, musíte si ještě před podpisem smlouvy pohlídat pár důležitých věcí. Co by vás mělo zajímat? V čem nezkušený člověk chybuje nejčastěji?

  1. KDY SE SMÍTE NASTĚHOVAT – někdo by mohl termín nastěhování považovat za nepodstatný, jelikož předpokládá, že je mu byt k dispozici ihned po podpisu smlouvy. Zpravidla to tak sice bývá, ale přesto si toto datum zkontrolujte, aby se vám nestalo, že budete třeba ještě celý měsíc nuceni přespávat u známých.
  2. SLUŽBY A ENERGIE – ve smlouvě by mělo být kromě jiných věcí uvedeno také to, jaké služby vám musí majitel bytu zajistit. Jde především o dodávky tepla a vody nebo třeba o odvoz komunálního odpadu. Nezapomeňte si rovněž zkontrolovat stav měřičů elektřiny či plynu a trvejte na tom, že budou tyto údaje uvedeny v tzv. předávacím protokolu, který bývá součástí každé solidní nájemní smlouvy. Nebudete pak v budoucnu nuceni platit za něco, co jste nespotřebovali.
  3. VYBAVENÍ BYTU – trvejte na tom, aby byl v předávacím protokolu zaznamenán aktuální stav bytu a také co nejpodrobnější popis jeho vybavení. Do budoucna tím předejdete případným sporům a také zbytečným výdajům!

 

Kdo upřednostňuje pronájem?

Proč si vůbec pronajímat byt? Proč ho rovnou nekoupit? Důvodů může být celá řada. Pomineme-li fakt, že si vzhledem ke stále rostoucím cenám nemovitostí mnoho lidí vlastní střechu nad hlavou jednoduše dovolit nemůže, existují situace, kdy je pronájem lepší volbou. Někdo se touto cestou vydá tehdy, když potřebuje řešit vlastní bydlení jen na relativně krátkou dobu. Třeba na 6 měsíců nebo na rok. Mnohdy se tak děje čistě z pracovních důvodů, kdy člověk přichází do cizího města za zajímavou nabídkou zaměstnání a protože neví, jak vše nakonec dopadne, dá nejprve logicky přednost pronájmu před koupí vlastní nemovitosti. Jindy jde třeba o rozvod a ten z partnerů, který opouští společnou domácnost, potřebuje dočasně také někde bydlet, než svou situaci vyřeší nějakým trvalejším a nejspíš také uspokojivějším způsobem.

 

Má to svoje výhody

Nespornou výhodou nájemního bydlení je rovněž fakt, že se kromě běžného úklidu zpravidla nemusíte o nic závažnějšího starat. Na váš účet jdou obvykle pouze opravy drobnějšího charakteru, za které čas od času zaplatíte pár stokorun. Jinak je vše v režii majitele. Navíc, pokud si seženete zařízený byt, odpadne vám také většina starostí se stěhováním. Rozhodnete-li se žít někde jinde, nemusíte nic složitého řešit. Dáte výpověď a po uplynutí stanovené lhůty si sbalíte osobní věci a vydáte se vstříc novému domovu. Něco takového samozřejmě považuje za výhodu spíše mladší člověk. Starší lidé dávají přednost trvalejšímu zázemí, to je pochopitelné.

Hledáte nájemní byt poprvé? A co vás přivádí právě do Olomouce? Práce nebo snad studium?

Martin Lorenc